Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa, tel. 22 628 12 71 w. 135, info@csw.art.pl
Rezerwacja biletów online
 
 
   

 

Przeszłe seanse filmu:
10/12/2009, Czwartek, 19:00

 
WATCH DOCS: Mój sąsiad, morderca/ My Neighbor My Killer
Anne Aghion
Reż. USA, Francja 2009
80’/ sala kinowa

Rwanda po ludobójstwie – czy umielibyście przebaczyć sąsiadom, którzy wymordowali waszych bliskich?

***

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Społecznego Instytutu Filmowego.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu warszawska publiczność obejrzy około stu najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. To właśnie na WATCH DOCS miały swoje polskie premiery nowe filmy takich sław dokumentu jak Errol Morris, Raymond Depardon, Kim Longinotto, Avi Mograbi czy Alex Gibney.

Konkurs to najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2008– 2009. W tym roku o nagrodę WATCH DOCS walczyć będzie około dwudziestu filmów, wybranych spośród ponad tysiąca zgłoszeń z całego świata. W konkursie pojawią się m.in.: nagrodzony Złotym Smokiem na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym izraelski film „Pizza w Auschwitz”, przedstawiający zderzenie historycznej pamięci o Holokauście ze współczesnością Europy Środkowej w tragikomicznej konwencji rodzinnego reality TV, oraz dwa filmy z tegorocznego festiwalu w Cannes: wstrząsający chiński dokument „Petition” (Petenci), opowiadający o zwykłych ludziach, którzy stają do nierównej walki z systemem i „My Neighbour, My Killer” (Mój sąsiad, morderca) Anne Aghion, która przez kilkanaście lat obserwowała próby pojednania oprawców i rodzin ofiar rwandyjskiego ludobójstwa z 1994 roku. W konkursie także m.in.: „Moje serce widzi świat na czarno” Helgi Reidemeister (Berlinale, Cinema du Reel) o zakazanej miłości byłego Taliba i zbuntowanej mężatki z Kabulu, wstrząsający dokument „Garapa” w naturalistyczny sposób ukazujący koszmar chronicznego głodu na brazylijskiej prowincji (reż. Jose Padilha, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na zeszłorocznym Berlinale za fabułę „Elitarni”) oraz znakomity formalnie film „Spadkobiercy” (Los Herederos) o zaklętym kręgu wyzysku dzieci na meksykańskiej prowincji.

Obok konkursu program WATCH DOCS tworzą sekcje stałe: „Dyskretny urok propagandy” (tu m.in. włoski film „Zagrożenie”, ukazujący kontrast między propagandowym a realnym obrazem Wenezueli pod rządami Hugo Chaveza) oraz „Nowe filmy polskie”.

Tegoroczny festiwal wzbogaci się o dwa nowe stałe elementy repertuaru: sekcje „Zbliżenia” i „Chcę zobaczyć”. Pierwsza poświęcona będzie wybranym regionom świata, w tym roku – krajom powstałym po rozpadzie ZSRR. „Chcę zobaczyć” to dokumenty dotyczące aktualnych wydarzeń, znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka. Tutaj m.in. „It’s Hard Being Loved by Jerks” Daniela Leconte’a poświęcony głośnej sprawie procesu wytoczonego przez francuskich muzułmanów czasopismu, które wydrukowało karykatury Mahometa. W programie znalazły się także retrospektywy tematyczne: „Pieniądze mają się dobrze” (poświęcona wzajemnym zależnościom między pieniędzmi a władzą i naruszaniem praw człowieka), cykl o autorefleksji w dokumencie zaangażowanym (m.in. filmy Holendra Renzo Martensa, bezlitośnie demaskujące postkolonialną hipokryzję zachodniego) oraz „Ukryta kamera” („antypaństwowe” dokumenty, nakręcone bez wiedzy lub zgody władz, a wśród nich kontrowersyjny dokument „Stolen” o współczesnym niewolnictwie w krajach Maghrebu oraz chiński „Disorder” składający się z ujęć nakręconych ukradkiem przez przechodniów). Konkursowym pokazom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi twórcami, dziennikarzami i ekspertami. Festiwal odwiedzi kilkudziesięciu gości zagranicznych.

W Warszawie projekcje 9 MFF WATCH DOCS będą odbywały się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (w tym w sali kinowej w KINO.LABie) oraz kinie Muranów.

Szczegółowy program festiwalu, dodatkowe informacje: www.watchdocs.pl

Wstęp wolny.

<poprzednia strona.transmisje online zapewnia StreamOnline
kubasto.com