Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa, tel. 22 628 12 71 w. 135, info@csw.art.pl
Rezerwacja biletów online
 
 
   

 

 

 

Przeszłe seanse filmu:
26/03/2014, Środa, 18:00

 
FUTURE PERFECT. Clemens Von Wedemeyer. Przegląd filmów.

Silberhöhe, 2003, 10'
Wyburzanie bloków w Silberhöhe, osiedlu z wielkiej płyty w Halle na wschodzie Niemiec, wybudowanym dla 40000 mieszkańców, po 1989 r. połowa z nich wyprowadziła się. Kamera podąża pustymi ulicami, zagląda do pustego mieszkania, gdzie na telewizyjnym ekranie widać końcówkę filmu “Zaćmienie” Antonioniego. Pojedyncze ujęcia kamery układają się w scenerii opustoszałego miejskiego pejzażu w niewidzialną historię miasta jako utopijnego konceptu urbanistycznego.

Muster/Rushes, 2012, 79'
Dawny klasztor Benedyktynów w Breitenau nieopodal Kassel, jest miejscem akcji trzech historii: w 1945 oswobodzenia przez wojska amerykańskie obozu koncentracyjnego KZ-Breitenau. W 1970, kiedy w klasztorze działał zakład poprawczy dla dziewcząt, prób do filmu „Bambule”, którego scenariusz napisała Ulrike Meinhof. W 1990 oprowadzania po obiekcie, stanowiącego część kliniki psychiatrycznej, wycieczki znudzonych uczniów licealnych. Linearna wersja filmu, który został zaprezentowany jako trzykanałowa instalacja na dOCUMENTA w Kassel w 2012 roku.

Clemens von Wedemeyer, ur. w 1974 r. w Göttingen. Studiował fotografię i media w Fachhochschule Bielefeld, następnie sztuki piękne w Wyższej Szkole Grafiki i Książki w Lipsku, gdzie od 2013 prowadzi klasę sztuki mediów. Liczne wystawy m.in MAXXI, Museo nazionale delle arti del XXI secolo, Rzym (2013), w Kölnischer Kunstverein (2011), w Barbican Center, Londyn (2009), w Centro Galego de Arte Contemporánea (CGAC) Santiago de Compostela (2008), w PS1, Nowy Jork i w Frankfurter Kunstverein (2006). Udział w wystawach grupowych, m.in. dOCUMENTA (13), Kassel; Palais de Tokyo, Paryż (2012); Revolutions – forms that turn, Sydney Biennale (2008); Multiplex: Directions in Art – 1970 to Present w Museum of Modern Art (MoMA), Nowy Jork (2007). Liczne nagrody i stypendia, m.in.w 2013 stypendium Villa Massimo, Rzym; w 2008 nagroda Villa Romana, Florencja. W 2006 Nagroda Główna w Niemieckim Konkursie Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen.

Clemens von Wedemeyer zalicza się do najbardziej znaczących niemieckich artystów wideo. W swojej twórczości zajmuje się badaniem wiarygodności w historii i historiach, a tym samym bada relacje pomiędzy filmem i widzem. Jego filmy i instalacje mieszają motywy dokumentalne z fikcyjnymi i stanowią połączenie języka kina, sztuki, dokumentacji. Artysta tworzy w ten sposób nowe obrazy rzeczywistości, linearną narrację nasyca zagęszczonymi obrazami a dokumentacyjny zapis zaburza wprowadzając np. cytaty z innych filmów, dramatyczne efekty świetlne, nieostrość dźwięku i obrazu. Często jego filmy zawierają odniesienia i eksperymenty na temat kina i języka filmowego. Integralną częścią wielu jego filmów jest tzw. ‚Making of’, pokazujące warunki i kulisy danej produkcji filmowej, dzięki czemu widz otrzymuje informacje, które mają wpływ na jego odbiór filmu.


Prezentacja towarzysząca wystawie Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec. Organizator pokazu: Goethe-Institut

Na seans wstęp wolny.
Po odbiór bezpłatnych wejsciówek zapraszamy do kasy kina.<poprzednia strona.transmisje online zapewnia StreamOnline
kubasto.com